Cores

Páginas: 10 (2433 palavras) Publicado: 26 de abril de 2011
עיוורון צבעים
עיוורון צבעים הוא הפרעה תפקודית שכיחה. רוב עיוורי הצבעים נולדו עם הליקוי, אך יש גם מי שלקו בעיוורון צבעים במהלך חייהם. מרבית עיוורי הצבעים, בעיקר בצורות הקלות, לא נתקלים כלל בבעיות תפקודיות, בעיקר אם מדובר בעיוורון צבעים מולד. עם זאת, לעיוורון צבעים עלולות להיות השלכות מעשיות בחיי היומיום.
מחקרים הראו כי 20 עד 33 אחוזים מהמבוגרים עם ראיית צבעים חריגה אינם מודעים כי יש להם ליקוי.כאשר נשאלו שאלות מכוונות, הודו כרבע מהנבדקים שיש להם בעיות בזיהוי צבעים במקום עבודתם. רק שבעה אחוזים מהנבדקים עם לקות קלה אמרו כי אין להם שום בעיה עם צבעים בשגרת היומיום.

במחקר אחר דווח על מטופלים שלא היו מודעים למצבם קודם לכן: 50 אחוז מהנבדקים לא האמינו או דחו את העובדה שיש להם בעיה עם ראיית צבעים ואילו במחצית השנייה של המדגם, המטופלים קיבלו את מצבם וציינו שאכן יש להם בעיות עם ראיית צבעים.החוקר דיווח ש-44 אחוזים מהמשתתפים במחקר הפגינו בשלב ראשון הכחשה, שהתבטאה בטווח רחב של תגובות: מחוסר אמון בבחינות עצמן  ועד לחוסר רצון להסכים שהלקות, באם קיימת בכלל, יכולה להשפיע על חיי היומיום שלהם.
עיוורון צבעים יכול להיות בדרגת פגיעה קלה ביותר ועד מלאה. שכיחותו בקרב גברים גבוהה יותר בהשוואה לנשים: שמונה עד עשרה אחוזים לעומת  כחצי אחוז.
מהן הסיבות לעיוורון צבעים?
עיוורון צבעים מלידה יכול לנבוע משניגורמים:

1. ירידה בצפיפות של הפיגמנט הרגיש לאור של תאים קולטי צבע בעין.

2. אובדן של סוג מסוים של תאים אלה או הפרעה בתהליכי ההולכה שלהם.

עיוורון צבעים נרכש נובע מצורות שונות של נזק למערכת הראייה, כלומר מהקולטנים (photoreceptors) למערכת העצבים המרכזית.
לאבחנות אלו יש חשיבות לגבי יכולת ראיית הצבעים: המיון והאבחון של ראיית צבעים לקויה נשען על התאורים הפיזיולוגיים הנ"ל. ליקוי של אדום-ירוק,שכיח בדרך כלל בקרב גברים ועובר בתורשה דרך האם (X-linked).  עם זאת, ללקויות צבעים לא בהכרח קיים פגם בגן אחד - עיוורון צבעים מסוג כחול-צהוב, הנדיר מאוד על בסיס תורשתי, אך קיים במחלות נרכשות.  
כיצד אנו רואים צבעים?
רשתית העין מכילה שני סוגים של תאים הרגישים לאור, תאי הקנים rods הפעילים באור נמוך, ותאי המדוכים cones הפעילים בתנאי אור רגיל ואחראים על קליטת הצבעים. קליטת הצבעים היא תגובה לאנרגיהאלקטרומגנטית באורכי גל של בין  400 עד 700 ננו-מטר.

תאי המדוכים נחלקים לשלושה סוגים בהתאם לסוג הפיגמנט שהם מכילים:
1. תאים עם רגישות לכחול (גלים קצרים - S-cone).
2. תאים עם רגישות לירוק (גלים בינוניים - M-cone).
3. תאים עם רגישות לאדום (גלים ארוכים - L-cone).

שלושת סוגי תאים אלה הם המקור לראיית הצבעים. לאורך מסלולי הראייה, מהרשתית ועד לאונה האוקסיפיטלית במוח, שאחראית לתפקודי ראייה. קיימים מרכזי ראייההאחראים על פענוח הראייה, כולל ראיית צבעים. מרכזים אלה מאורגנים בראש וראשונה לזיהוי ניגודים בין אור לצבע, ובהתאם לאזורי קליטה של התאים הרגישים לצבע.
הכימאי האנגלי ג'ון דלטון פרסם בשנת 1798 מאמר מדעי ראשון בנושא "עובדות יוצאות מן הכלל הקשורות לראיית צבעים", לאחר שהבחין בעיוורון הצבעים של עצמו. מכאן גם שמו של הליקוי, דלטוניזם, המתאר כיום סוג מסוים של עיוורון צבעים הנקרא דיוטרנופיה (Deuteranopia).סוגי עיוורון צבעים
לעיוורון צבעים מולד יש שלושה סוגים של לקויות: 
 
 מונוכרומטיות  (Monochromacy)  - עיוורון צבעים מוחלט המתאפיין בחוסר ביכולת להבחין בצבעים. נגרם מפגם או חסר בתאים קולטי הצבע  תאי המדוכים. במקרה זה, שניים או שלושת הפיגמנטים חסרים וראיית צבעים ובהירות מופחתות לממד אחד. כלומר, התמונה המתקבלת היא בגווני שחור-לבן-אפור.
 דיכרומטיות - פגם מתון בראיית צבעים שבו שלושה מנגנונים של צבעיבסיס חסרים או לא מתפקדים. זהו פגם מולד, הפוגע בעיקר בגברים. דיכורמטיות נגרמת, כאשר אחד מהפיגמנטים של תאי המדוכים חסר והצבע מופחת לשני ממדים. בקרה אנשים אלה, חדות הראייה תקינה. לקבוצה זו תתי קבוצות:

א. פרוטנופיה (Protanopia) - לקות חמורה הנגרמת כתוצאה מחסר מוחלט של הקולטנים (photoreceptors) האדומים ברשתית. זוהי צורה שבה האדום מופיע בגוון כהה. לקות זו היא מולדת, עוברת בתורשה sex linked (דרך האם) וקיימתבאחוז אחד מהגברים. אובדן רגישות לאור אדום הוא חשוב בגלל הסימנים המקובלים הצבועים באדום (רמזור, שילוט, חוטי חשמל וכדומה).

ב. דיוטרנופיה (Deuteranopia) - לקות שבה הקולטנים הירוקים ברשתית חסרים. כשחסרים שני פיגמנטים של תאי המדוכים, יש לקות בהבחנה בין גווני אדום-ירוק. הלקות מולדת, עוברת בתורשה רק לגברים וקיימת באחוז אחד מהם.

ג. טריטנופיה (Tritanopia)  - הפרעה נדירה...
Ler documento completo

Por favor, assinar para o acesso.

Estes textos também podem ser interessantes

  • cores
  • cores
  • cores
  • as cores
  • Cores
  • Cores
  • CORES
  • Cores

Seja um membro do Trabalhos Feitos

CADASTRE-SE AGORA!